ВЕСТИ
28.10.2024.
Одржана Move.Link.Engage. конференција: „Да ли хватамо исти воз?“
Београдска отворена школа организовала је једанаесту Мове.Линк.Енгаге. конференцију, под називом: „Да ли хватамо исти воз?“. Догађај је одржан 24. и 25. октобра, а окупио је преко 200 учесника и угостио 15 панелиста. Организован је уз подршку Делегације Европске уније у Србији, Амбасаде Краљевине Шведске у Београду и Фондације Фридрих Еберт, а у оквиру пројеката: „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ и „Цивилно друштво за унапређење приступања Србије Европској унији – Еуропе АСАП“.
На уводном обраћању конференције која годинама уназад окупља стручњаке из цивилног, јавног и пословног сектора, представнике националних, регионалних и ЕУ институција, говорили су Мирослав Гачевић, в.д. помоћника министарке за европске интеграције Републике Србије, Пламена Халачева, заменица шефа Делегације Европске уније у Републици Србији и Ан-Шарлот Малм, шефица групе за развојну сарадњу Шведске агенције за међународни развој и сарадњу.
„Према нашим истраживањима, преко 60 одсто грађана Србије сматра да је реформски процес од изузетне важности за нас као друштво“, рекао је Мирослав Гачевић. Додао да је грађанима важна Европска унија као крајње одредиште, али и сам пут, кроз који се као друштво трансформишемо.
Пламена Халачева изјавила је да Европска унија снажно верује да без оснаженог грађанског друштва и медија није могуће имати здраву демократију и чути глас грађана. Она је нагласила да је од пресудног значаја да грађани знају да могу да утичу на одлуке о јавним политикама које уређују њихов живот, као и да не постоји успешна реформа и поштовање европских стандарда без партиципације и инклузивног начина сарадње свих актера.
На конференцији је било речи и о ефективном укључивању грађана, организација цивилног друштва и других заинтересованих страна у процесе доношења одлука, као и о слободи медија.
„Медији су јак и важан мост између грађана и политичара и морају да додатно појачају тај дијалог. Када грађани, медији, политичари и цивилно друштво сарађују, демократије цветају“, истакла је Ан-Шарлот Малм.
Милорад Бјелетић, извршни директор Београдске отворене школе нагласио је да конференција годинама уназад представља отворени форум и покреће дискусију о томе шта процес ЕУ интеграције мења и поправља у нашем друштву.
Након уводних обраћања, уследила је додела годишњих награда „Покретачи промена“, а потом и додела диплома 31. генерацији студената Студија будућности Беорадске отворене школе.
Други дан конференције обухватио је три панела. Панел под називом „Симбиоза медија и цивилног друштва“, бавио се темом како интеракција ове две групе актера утиче на јавно мњење и на процесе доношења одлука и угостио је Јелену Васић, менаџерку пројеката у КРИК-у, Милицу Шарић, директорку ЦИНС-а и Тамару Филиповић Стевановић, генералну директорку НУНС-а.
У оквиру панела „Како до делотворнијег учешћа јавности у процесима доношења одлука“, било је речи о важности ефективног укључивања грађана, организација и других заинтересованих страна у процесе доношења одлука. На панелу су говорили: Мирјана Јовановић, програмска менаџерка у Београдској отвореној школи, Тања Петровић, извршна директорка, Млади истраживачи Србије, Марија Симић Савић, програмска директорка у Удружењу за промоцију и еколошки маркетинг природних вредности Екомар и мр Сабина Ивановић, шефица Одсека за стратешко планирање у области заштите животне средине, Министарство за заштиту животне средине.
Конференција је затворена панелом: „Друга страна активистичке медаље: Да ли су победници увек сами?“. Панел је пружио простор за размену искустава и различитих перспектива, приказујући како успешне пројекте, тако и изазове у оквиру ЕУ Ресурс центра за цивилно друштво у Србији. Говорници су били: Маја Поповић, координаторка за рад са заједницом, ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији, БОШ, Митар Николић, Иницијатива Браничево, Небојша Миљановић, Неформална група Блок 19а, Драгана Марицки Милинковић, Неформална група Зелена Митровица и Јелена Пајовић ван Рејнен – EU TACSO 3.