ВЕСТИ

07.10.2024.

Нико без хране, нико без крова, нико без подршке!

Поводом 10. октобра, Међународног дана борбе против бескућништва, *Мрежа организација за борбу против бескућништва на овај датум организује солидарни улични скуп “Нико без хране, нико без крова, нико без подршке!” 2024 на Академском платоу испред Филозофског факултета у Београду, с почетком у 17:00 часова.

Бескућништво је живот у апсолутном сиромаштву. Када скрећемо пажњу на бескућништво, говоримо о људима без крова над главом, људима који живе у несигурном или неадекватном смештају, али говоримо и о нашем друштву које желимо да мењамо у правцу друштва емпатије, солидарности, бриге и поштовања људских права.

Само у Београду и Новом Саду, чланице Мреже за борбу против бескућништва раде са више од 4.000 особа у ситуацији без крова над главом, што без сумње указује на то да је број људи у ситуацији бескућништва у Београду, Новом Саду, и у Србији, знатно већи. Ипак, званична статистика не одражава ову стварност нити размере проблема. Попис становништва, баш као ни други званични извори података не бележе бескућништво на адекватан начин. Последично, потребе људи који су већ у ситуацији бескућништва нису адекватно препознате од стране система.

Људи у ситуацији бескућништва неретко су суочени са правном невидљивошћу, као и отежаним приступом правима и услугама. Бројне препреке стоје на путу прибављања личних докумената, добијања новчане социјалне помоћи, проналажења легалног запослења, као и приступању услугама из области здравствене и социјалне заштите. Додатно, ови људи су свакодневно изложени насиљу и стигматизацији.

Шта тражимо?

Неопходан је заокрет! Нужна је политичка воља и спремност да се предузму конкретни кораци у правцу превенције бескућништва! Важно је развијати услуге у партнерству са људима у ситуацији бескућништва и организацијама које им, већ годинама, пружају подршку!

Узимајући све претходно у обзир захтевамо од надлежних органа јавне власти да се ангажују на:

● Развијању инклузивне методологије прикупљања података о људима погођеним бескућништвом и онима који су у ризику од бескућништва, како би се осигурало креирање на доказима заснованих политика, мера и услуга у циљу смањења њихове социјалне искључености.

● Јачању институционалних капацитета за задовољење ургентних потреба особа у ситуацији бескућништва, што укључује проширење капацитета за привремени смештај и отклањање административних, законских и других препрека, у циљу обезбеђивања приступа правима и услугама из области социјалне и здравствене заштите, без дискриминације и уз уважавање специфичности њиховог друштвеног положаја.

● Доношењу националне стамбене стратегије и локалних стамбених стратегија у којима ће особе у ситуацији бескућништва бити препознате као посебно рањива категорија чије решавање стамбеног питања треба да буде од приоритетног значаја.

● Развијању одрживих и ценовно приуштивих модела социјалног становања за трајно стамбено збрињавање особа које су погођене бескућништвом.
 

*Мрежу организација за борбу против бескућништва чине: А 11 – Иницијатива за економска и социјална права, АДРА Србија, КликАктив – Центар за развој социјалних политика, Лицеулице, Царитас Србије и ПИН – Мрежа психосоцијалних иновација.