ВЕСТИ

13.11.2023.

Зашто у Лајковцу нису сва деца једнака

Родитељи деце са сметњама у развоју из Лајковца сваке школске године имају проблем, јер Општина Лајковац касни са тендером за услугу лични пратилац детета. Ове 2023/24 школске године родитељи деце са сметњама у развоју су се обратили Заштитнику грађана и Кабинету Председника Србије. Иако су оба тела реаговала, још се чека на разрешење проблема. Проблем са којим се ове породице срећу изнова сваке школске године и борба коју удружење „Бази Мили" води у Лајковцу остаје „скривена" за ширу јавност., зато преносимо у целости текст Удружења:

„Фрустрира ме чињенца да квалитет живота мог детета и целе моје породице зависи од воље једног појединца који се поставља изнад Закона и Устава Републике Србије.“ – родитељ из Лајковца

У Оштини Лајковац живи шесторо деце са сметњама у развоју. За то шеторо деце школска година још увек није почела.

Породице особа са сметњама у развоју боре се са ветрењачама, чини се, сваки дан. Систем их препознаје али их не види добро. На територији Општине Лајковац ради удружење „Бази Мили“ које покушава да овим породицама и њиховој деци олакша свакодневицу. Њихови суграђани, музичка школа, Основна школа и вртић увек радо сарађују на организацији манифестација. Ове породице су део заједнце. Али, не баш…

Добродошли у бирократски мрак у сред демократског друштва

Сваке године Општина Лајковац расписује тендер за личне пратиоце за децу са сметњама у развоју. Сваке године, али касно. Деци су пратиоци неопходни како би могли да иду у школу. Ако нема пратиоца, нема ни школе, да поједноставимо. Ко је у могућности, плаћа месечно приватног пратиоца. А које у могућности? Ово је реторичко питање.

И ове године је тендер за услугу личног пратиоца за 2023/2024 годину расписан тек 22. августа. Тридесетог августа је једини понуђач услуге доставио документацију и све би могло да се заврши са мало закашњења (непотребног), да у међувремену није промењена минимална цена рада за наредну годину. Понуђач услуга 15. септембра тражи од Општине промену услова јер је тендер расписан са рачуницом „старе“ минималне цене зараде. Дакле, понуђач нема довољно новца да исплати своје запослене. Решење које се намеће је доста логично: понуђач добије тендер, Општина у јануару распише поново тендер са новом минималном зарадом и ствар буде решена.

Погађате, ово се није десило. Општина Лајковац је кренула путем којим се чешће иде и оборила је цео тендер са образложењем да је понуђач услуга изменио услове након затварања тендера. Већ је 18. септембар.

Удружење Бази Мили одлучује да се обрати Заштитнику грађана и Кабинету Председника Србије. Оба тела реагују у најкраћем року и шаљу дописе Општини. Ипак, почео је новембар. Из Оштине до објављивања овог текста још није стигао никакав одговор. Нови тендер није расписан.

Хештег се изненада појављује и решава ствар

Удружење се обраћа локалним медијима али не успева да оствари сарадњу са њима. Остаје у домену претпоставке зашто, мада, опет, не баш…
У друштву које се заснива на демократским принципима сви грађани имају право на достојанствен живот. Не сме да се деси да медији и друштвене мреже погуравају државу да решава обавезе према својим грађанима али ето, ту смо – где смо.

Нисмо сви једнаки, не можемо сви у школу. Разлог за то у овом случају је само мањак емпатије и ентузијазма. Само те две ствари које могу оне ветрењаче да сруше до темеља.

 

Извор: Удружење за помоћ особама са аутизмом „Бази Мили" - Лајковац