ПОЗИВИ

10.07.2024.

ИНИЦИЈАТИВА А11 ПОЗИВА ОЦД

А 11 – Иницијатива за економска и социјална права је организација која се континуирано бави приступом економским и социјалним правима маргинализованих група. Њихов рад се пре свега базира на теренском и непосредном раду са корисницима, где из угла праксе и искустава корисника анализирају да ли постоје потешкоће у приступу правима, покрећу поступке заштите права и креирају предлоге за бољи обухват права. Њихови корисници су претежно припадници ромске националне мањине, особе у ризику од сиромаштва и особе у ситуацији бескућништва.

Теренски рад који обављају обухвата целокупну територију Србије, са акцентом на обиласке неформалних насеља и објеката намењених за социјално становање. Међутим, свесни су да не могу да покрију све особе којима су нарушена права, нити све припаднике и припаднице осетљивих друштвених група. Управо због тога, позивају вас који се бавите специфичним проблемима и друштвеним групама, да им пружите допринос у формирању што шире слике о отежаном приступу систему социјалне заштите са акцентом на смањење права због примене Закона о социјалној карти.

У марту 2022. године отпочела је примена Закона о социјалној карти, који је донет са циљем аутоматизације поступака и процеса везаних за поступање у области социјалне заштите. Овај закон дигитализује поступке који се врше пред центрима за социјални рад и уводи бројне новине у начину на који социјални радници доносе одлуку о неком праву. Када је реч о правима из области социјалне заштите, прикупљају се подаци од којих зависи остваривање права на новчану социјалну помоћ, једнократну новчану помоћ и додатак за туђу негу и помоћ.

Упркос прокламованом циљу – да допринесе ефикаснијем остваривању права и услуга социјалне заштите и праведнијој расподели социјалне помоћи, већ у првим месецима примене примећују како им се јавља велики број грађана који су годинама примали новчану социјалну помоћ, али у том тренутку остају без ње. Почетак примене овог закона довео је до смањења броја корисника новчане социјалне помоћи за најмање 27.000 особа, да би до краја 2023. године број лица која су изгубила статус корисника социјалне заштите постао већи од 40.000

.Најчешћи случајеви из њихове праксе где су корисници губили право због овог регистра су се односили на следеће ситуације: нелогичне и несразмерне цене прихода приликом откупа секундарних сировина, нетачни подаци о приходима, погрешно приказивање или класификовање покретне и непокретне имовине корисника, класификовање социјалног стана у имовину корисника, евидентирање аутомобила који су продати ауто-отпадима и који су уништени или нису регистровани, урачунавање сезонског рада у приходе и друго.

Сада, већ две године континуирано прикупљају податке о случајевима кршења права, и колико год се интензивно бавили овом темом, сигурни су да сте и ви, њихове колеге, у својим срединама и са вашим корисницима имали додира са овим или сличним случајевима. Такође, свако од нас углавном покрива једну до две категорије рањивих група и свакако нисмо у додиру са свима. Због тога је важан и преко потребан ваш допринос.

Ови случајеви су им потребни како би покрили и направили свеобухватнију слику о томе како Социјална карта утиче на систем социјалне заштите и анализирали потенцијално нове ситуације у којим се кршење права дешава.

Намера је да даље тестирају механизме за заштиту социјалних и економских права и затраже судску заштиту, да постојеће стратешке случајеве учине свеобухватнијим и темељно мапирају све ситуације у којима због примене социјалне карте, односно дигитализације, долази до отежаног приступа социјалној заштити. Позив се односи на територију Србије и добродошли су примери из разних делова земље.

Иницијатива А 11 се у свом раду придржава етичких и законских правила о приватности и заштити података о личности, те ће све информације подељене са њима остати анонимне и користиће се само у сврху овог позива.

Детаље о потенцијалним случајевима доставите до 31. јула 2024. године Урошу Ранђеловићу на мејл: u.randjelovic@a11initiative.org.  Уз захвалност, тим Иницијативе вам стоји на располагању за сва питања и консултације.

Овај позив настао је у оквиру спровођења активности на пројекту „Стратешке парнице против дигиталног надзора над социјалном заштитом у Србији“, који је подржао Фонд за дигиталну слободу (Digital Freedom Fund).

Извор: Иницијатива А11