НОВИ ПОЗИВ ЗА ДОНАЦИЈЕ ЗА ПОСРЕДНИЧКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ У ОКВИРУ ПРИСТУПАЊА СРБИЈЕ ЕУ

ЕУ РЕСУРС ЦЕНТАР ЗА ЦИВИЛНО ДРУШТВО У СРБИЈИ РАСПИСУЈЕ НОВИ ПОЗИВ ЗА ДОНАЦИЈЕ ЗА ПОСРЕДНИЧКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ У ОКВИРУ ПРИСТУПАЊА СРБИЈЕ ЕУ.

Уколико сте организација цивилног друштва која је регистрована у Србији и постоји минимум пет година, а ваш годишњи промет је био минимум по 20.000 евра у 2022. и 2023. години, и уколико сте до сада сарађивали са малим ОЦД и/или неформалним групама које делују на нивоу локалних заједница, наставите са читањем јер је ово позив за вас!

У оквиру Програма донација за посредничке организације, који расписују регионални ЕУ Ресурс центри, биће изабрано до осам (8) пројеката организација цивилног друштва. Новосадска новинарска школа ће подржати два пројекта, односно одабраће две посредничке организације, а ENECA и Ужички центар за права детета по три пројекта, тј. по три посредничке организације.

Рок за пријаву: 31. октобар 2024. године, до 23:59 часова.

КОМЕ ЈЕ НАМЕЊЕН ОВАЈ ПРОГРАМ?

Програм је намењен организацијама цивилног друштва (ОЦД) које су у свом досадашњем деловању допринеле унапређењу јавних политика у оквиру приступања Србије ЕУ и које су у том процесу активно сарађивале са малим ОЦД и/или неформалним групама које делују на нивоу локалних заједница.

ШТА ЈЕ УЛОГА ПОСРЕДНИЧКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ? 

Организације које буду подржане у оквиру овог Програма биће посредничке организације између ЕУ Ресурс центра и неформалних група, подржаних у оквиру овог Програма. Од одабраних посредничких организација се очекује да кроз програм донација обезбеде менторску, програмску, промотивну и финанијску подршку за по 10 неформалних група. 

Обавезе посредничке организације су да учествује у осмишљавању и да спроведе конкурс за подршку неформалним групама, да организује инфо-сесије за неформалне групе током трајања позива, да спроведе евалуацију и селекцију пристиглих пријава неформалних група, да обезбеђује менторску, програмску и промотивну подршку за одабране неформалне групе током целокупног трајања њихових пројеката, да пружа административну подршку неформалним групама у реализацији свих пројектних активности, као и током процес пројектног извештавања неформалних група.

ФИНАНСИЈСКА ПОДРШКА И СУФИНАНСИРАЊЕ

Организације могу да конкуришу за финансијску подршку за пројекте у максималној вредности до 4.700.000,00 РСД:

  • 2.350.000,00 РСД намењено је за менторску, програмску и промотивну подршку неформалним групама, коју ће посредничка организација пружати континуирано;

  • 2.350.000,00 РСД је предвиђено за финансијску подршку 10 неформалних група.

Износ донације обухвата финансијску подршку која износи 95% укупне вредности пројекта укупног буџета, док остатак представља суфинансирање, односно учешће подржане ОЦД које износи минимум 5% од укупнe институционалне финансијске подршке.

ОЦД може доставити само једну пријаву у оквиру позива за избор посредничких организација. ОЦД може добити донацију за посредничку организацију у само једном циклусу.

Период трајања пројекта је десет месеци, а одабране ОЦД су у обавези да своје пројекте реализују у периоду од 1. децембра 2024. године до 30. септембра 2025. године.

КАКО СЕ ДОСТАВЉАЈУ ПРИЈАВЕ?

Пријава предлога пројеката за Донације за посредничке организације се реализује искључиво електронским путем на имејл регионалног ЕУ Ресурс центра који покрива округ у ком је регистрована ОЦД која подноси предлог пројекта.

За пријаву предлога пројекта потребно је приложити следећу документацију, коју можете преузети на овом линку:

Све потребне информације о овом позиву можете наћи у Смерницама за достављање предлога пројеката које се налазе на овом линку.

*Учешће у овом Позиву не искључује подносиоце предлога пројеката да учествују и у другим позивима који су расписани у оквиру ЕУ Ресурс центра за цивилно друштво у Србији. Организације цивилног друштва које су већ користиле донације у оквиру овог или других позива ЕУ Ресурс центра за цивилно друштво, треба да имају у виду да укупан износ додељених донација не може бити већи од 60.000 еура током целокупног трајања програма (2023-2026).

ВИШЕ ИНФОРМАЦИЈА

Све заинтересоване организације могу добити додатна појашњења у вези овог позива и процеса подношења предлога пројеката код регионалног ЕУ Ресурс центра који покрива округ у којем је регистрована ОЦД која подноси предлога пројекта (листа округа коју покрива сваки од регионалних ЕУ Ресурс центара се налази у Смерницама):

Регионални ЕУ Ресурс центар код кога се подноси предлог пројекта

Контакт подаци

 

Новосадска новинарска школа

grantovi@novinarska-skola.org.rs

021/42 41 64

Ужички центар за права детета

prijava@regioeurc.ucpd.rs

064 121 9997

Организација ENECA

prijava@regioeurc.eneca.org.rs

062 528 228

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Осим тога, додатне информације се могу добити на онлајн инфо сесији коју ће организовати сваки од регионалних ЕУ ресурс центара. Уколико желите да присуствујете инфо сесији, можете се пријавити на линк који стоји поред имена регионалног ЕУ ресурс центра који покрива округ у ком сте регистровани. Термини инфо-сесија су:

______________________________________________________________________

Позив за доделу донација за посредничке организације се реализује у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ који Београдска отворена школа спроводи у партнерству с организацијама цивилног друштва: Новосадска новинарска школа, ЕНЕЦА, Ужички центар за права детета, Нова планска пракса, Сигурне стазе, Млади пољопривредници Србије и међународним партнером, фондацијом Фридрих Еберт (Friedrich Ebert Stiftung). Пројекат је подржан од стране Европске уније и биће реализован у периоду од 2023. до 2026. године.

 


Одабране организације у оквиру Позива за посредничке организације

ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији подржао је до сада 16 организација у оквиру Позива за доделу донација за ппосредничке организације

Одабране организације, поред финансијске подршке, добијају и потребну менторску и експертску подршку за реализацију својих пројеката. 

У 2023. години:

 Регионални ЕУ Ресурс центар у Новом Саду који води Новосадска отворена школа изабрао је:

  • Бум Бечеј за округе: јужно-бачки, средњебанатски и јужнобанатски
  • Сомборски едукативни центар за округе: сремски, западно-бачки, цеверно-бачки, севернобанатски

Регионални ЕУ Ресурс центар у Нишу који води организација ENECA изабрао је:

  • ТОЦ - Асоцијација за развој одрживих заједница за округе: борски, зајечарски, поморавски, браничевски
  • NEXUS Врање за округе: пиротски, јабланички, пчињски
  • Проактив за округе: нишавски, топлички, расински

Регионални ЕУ Ресурс центар у Ужицу који води Ужички центар за права детета изабрао је:

  • Развојни бизнис центар Крагујевац за Град Београд и округе: подунавски, шумадијски
  • Форум цивилне акције ФОРЦА Пожега за округе: мачвански, моравички, колубарски, златиборски (Ужице, Ариље, Косјерић, Пожега, Бајина Башта)
  • Светионик за округе: рашки, златиборски (Прибој, Пријепоље, Нова Варош, Сјеница, Чајетина)

У 2024. години:

Регионални ЕУ Ресурс центар у Новом Саду који води Новосадска отворена школа изабрао је:

  • Културанова (Нови Сад);
  • Покрет горана Војводине (Сремски Карловци).
Регионални ЕУ Ресурс центар у Нишу који води организација ENECA изабрао је:
  • Центар за развој грађанског друштва Протекта (Ниш);
  • Едукативни центар Крушевац (Крушевац);
  • Тим 42 (Лесковац).

Регионални ЕУ Ресурс центар у Ужицу који води Ужички центар за права детета изабрао је:

  • Асоцијација Дуга (Шабац);
  • Центар за грађанско деловање (Обреновац);
  • Про.Ток21 (Смедерево).