Одабране организације у оквиру Позива за покретање нових идеја и развој организације
ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији подржао је до сада 29 организација у оквиру Позива за доделу донација за покретање нових идеја и развој организације. Одабране организације су добиле подршку за реализацију активности чији је циљ допринос развоју постојећих активности организација или пилотирању нових идеја у оквиру процеса приступања Србије Европској унији, као и оснаживање интерних капацитета организација ради повећања њиховог деловања.
Одабране организације, поред финансијске подршке, добијају и потребну менторску и експертску подршку за реализацију својих пројеката.
Подршку су добиле следеће организације:
2023.
- Едукација за будућност „Праскозорје“ из Велике Плане, за реализацију пројекта „Придруживање ЕУ кроз припрему младих за каријеру“
- Развојно културно едукативни центар НатАна из Београда, за реализацију пројекта „Оснажени за нове идеје“
- Научно-стручно друштво за управљање ризицима у ванредним ситуацијама из Београда, за реализацију пројекта „Развој и унапређење комуникационе стратегије организације Научно-стручног друштва за управЉање ризицима у ванредним ситуацијама“
- Право на живот Мери из Београда, за реализацију пројекта „За наша права“
- Центар за оснаживање права жена Промовере из Крагујевца, за реализацију пројекта „Шта? Ко? Како? Где?“
- Центар за креирање политика и стратегија из Београда, за реализацију пројекта „На проблеме укажи и са нама их истражи“
- Рурално удружење жена из Рековца, за реализацију пројекта „Залагање за успостављање сервиса и услуга у области социјалне заштите у општини Рековац“
- Тебризам из Бора, за реализацију пројекта „Јачи дигитални однос са младима“
- Удружење родитеља страдале деце у саобраћају из Крагујевца, за реализацију пројекта „Израда сајта удружења“
- Реакт из Новог Пазара, за реализацију пројекта „РЕАКТивни поглед: Сајт за транспарентност“
- Луње и Мазе Београда из Београда, за реализацију пројекта „Ефикасна комуникација проблема напуштених животиња у Београду“
- иРеволуција из Ваљева, за реализацију пројекта „Идејно решење Центра неформалне едукације“
- Удружење граћана „РИМЕ“ из Зајечара, за реализацију пројекта „Кућа од папира – У служби социјалне укључености осетљивих група“
- Удружење за борбу против шећерне болести из Суботице, за реализацију пројекта „Покрени се – знањем против дијабетеса“
- СтартХаб из Косјерића, за реализацију пројекта „Школа за труднице – путовање кроз трудноћу и рађање породице“
- Удружење жена Етно чаролија из Нишке бање, за реализацију пројекта „Мекан живот сеоских жена – ћивотним стилом до здравља“
- Одред извиђача „ЛУЖНИЧКИ ИЗВИЂАЧКИ ОДРЕД“ из Бабушнице, за реализацију пројекта „Заједно за Земљу: Камп Одрживости и Одговорности“
- Група Изађи из Новог Сада, за реализацију пројекта „Цена дуге“
- ПОП - подршка, образовање, право из Новог Сада, за реализацију пројекта „Подизање капацитета организације: Израда стратешког плана“
- Удружење грађана ГМ Оптимист из Горњег Милановца, за реализацију пројекта „Како до заштите биодиверзитета“
- Центар за унапређење менталног здравља – ЦеУМ из Ужица, за реализацију пројекта „Мапирање локалних ресурса за подршку менталном здрављу у Ужицу“
- Центар подршке за одрживи развој и раст – Храст из Прибоја, за реализацију пројекта „Покретање независног локалног интернет портала Прибој 033“
- Иза угла из Новог Сада, за реализацију пројекта „За нове конекције“
- Институт за регионални развој из Новог Сада, за реализацију пројекта „Боља информисаност – боља животна средина“
- Удружење за подршку особама са аутизмом Маслачак из Сомбора, за реализацију пројекта „Педагошки асистент за мене – #ПА за мене“
- Институт за омладински активизам и различитости из Бора, за реализацију пројекта „Где су млади? Извештај о положају и потребама младих у Бору“
- Регионално удружење Пчињског округа за помоћ особама са аутизмом „Говори гласно“ из Врања, за реализацију пројекта „Говори гласно о аутизму на мрежи“
- Удружење младих „Наш свет, наша правила“ из Врања, за реализацију пројекта „Млади за мир: Иницијатива за српско-албанску сарадњи на југу Србије“
- Краљевачки развојни центар из Краљева, за реализацију пројекта „Заједно за одрживи развој Краљева"
2024.
- Креативни МедијАртисти из Београда, пројекат "ОснаЖЕНЕ - подршка женама на путу ка ЕУ"
- Центар за развој Поморавља из Ћуприје, пројекат "Израда стратешког плана"
- Заштитник предузетника и привредника Србије из Београда, пројекат "Јачање капацитета канала ЗППС"
- Удружење самохраних родитеља Миона из Александровца, пројекат "Стратешким планирањем до већег учешћа грађана у процесу доношења одлука"
- Урбано зелено из Смедерева, пројекат "Урбано зелени сајт"
- Савез удружења пацијената Србије из Београда, пројекат "Глас пацијената Србије"
- Удружење грађана “Ерудита” из Чачка, пројекат "Институције по мери младих"
- Женска економско еколошко едукативна организација – ЖЕКО из Ужица, пројекат "Дигитални ресурси за неформално образовање у локалним заједницама"
- Независни филмски центар „Филмарт“ из Пожеге, пројекат "Култура пита младе - Истраживање културних потреба младих на територији Општине Пожега"
- Еколошки покрет Падина - ЕКОП из Падине, пројекат "AirPadina"
- Удружење за оснаживање и развој грађанки и грађана Оснажене из Суботице, пројекат "На крилима информација за боље сутра младих Суботичана"
- Удружење ромских студената из Новог Сада, "Ромски академски круг"
- Платформа за енергетску транзицију из Ниша, пројекат "Промоција енергетске транзиције"
- Вредне домаћице из Гредетина, пројекат "Обуци село у ново одело"
Програм донација за покретање нових идеја и развој организација
ОДАБРАНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ У ОКВИРУ ПОЗИВА ЗА ПОКРЕТАЊЕ НОВИХ ИДЕЈА И РАЗВОЈ ОРГАНИЗАЦИЈЕ
Београдска отворена школа реализује Програм донација за покретање нових идеја и развој организација који је намењен организацијама цивилног друштва. Позив је део пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ усмереног на оснаживање процеса приступања Србије Европској унији кроз креирање подстицајног окружења за цивилно друштво и активно учешће актера ван система јавне управе у процесима доношења одлука.
КО МОЖЕ ДА СЕ ПРИЈАВИ?
Подршка је намењена малим и новооснованим организацијама цивилног друштва (ОЦД) које су регистроване као удружења, фондације или задужбине, у складу са важећим Законом о удружењима или Законом о задужбинама и фондацијама.
Организација цивилног друштва може да конкурише за подршку у оквиру овог програма ако њен годишњи промет не прелази 20.000 ЕУР-а у последње две године.
ШТА ПОДРАЗУМЕВА ПОКРЕТАЊЕ НОВИХ ИДЕЈА И РАЗВОЈ ОРГАНИЗАЦИЈА?
ОЦД могу добити подршку за реализацију активности чији је циљ допринос развоју постојећих активности организација или пилотирању нових идеја у оквиру процеса приступања Србије Европској унији, као и оснаживање интерних капацитета организација ради повећања њиховог деловања.
ОЦД могу да кандидују предлоге пројеката у оквиру следећих тематских области:
- Подршка демократском развоју;
- Унапређење, заштита и промоција људских права;
- Развој локалне заједнице;
- Заштита и унапређење животне средине и климатске промене;
- Унапређење запошљивости;
- Јавне политике усмерене ка младима;
- Социјална укљученост осетљивих група;
- Медијска права и слободе;
- Родна равноправност;
- Ппољопривреда и рурални развој;
- Права потрошача;
- Политика конкуренције;
- Урбане и транспортне политике;
- Безбедност хране;
- Рибарство;
- Развој туризма и
- Друге области од значаја за заједницу, а у којима се остварују циљеви и очекивани резултати овог Програма.
ШТА ОБУХВАТА ПРОГРАМ ДОНАЦИЈА ЗА ПОКРЕТАЊЕ НОВИХ ИДЕЈА И РАЗВОЈ ОРГАНИЗАЦИЈЕ?
Организације цивилног друштва могу да конкуришу за финансијску подршку у максималној вредности пројекта до 117.000,00 РСД. Пројекат може трајати три месеца.
Планирано је да Позив за доделу донација за покретање нових идеја и развој организације буде стално отворен и током 2024. године биће подржано до 35 пројеката ОЦД.
Осим финансијске подршке, организације ће имати потребну менторску и експертску подршку за реализацију пројеката.
КАКО СЕ ДОСТАВЉАЈУ ПРИЈАВЕ?
Заинтересоване организације цивилног друштва могу доставити своје предлоге пројеката Београдској отвореној школи, Новосадској новинарској школи, Ужичком центру за права детета и ЕNECA-и, у зависности од тога ком округу припадају.
Организације цивилног друштва које су регистроване у следећим окрузима: Град Београд, Подунавски, Браничевски, Шумадијски, Поморавски и Расински округ могу доставити пријаву Београдској отвореној школи искључиво електронским путем преко онлајн формулара који је доступан ОВДЕ.
ОЦД из других округа подносе предлог пројекта код једног од три регионална ЕУ Ресурс центра (Новосадска новинарска школа, Ужички центар за права детета и ENECA) који покривају округ из ког долази подносилац пројекта (више информација можете наћи у Смерницама).
Неопходно је да пријава садржи следећу документацију, коју можете преузети на овом линку.
Анекс 1: Пријавни формулар
Анекс 2: Предлог буџета
Анекс 3: Изјава носиоца пројекта
Све потребне информације о овом позиву и начину пријаве можете наћи у Смерницама за подношење предлога пројеката које се налазе на овом линку.
ВИШЕ ИНФОРМАЦИЈА
Све заинтересоване организације које своје предлоге пројеката достављају Београдској отвореној школи, могу добити додатна појашњења у вези овог позива и процеса подношења предлога пројеката електронским путем и то слањем имејла на адресу euresurscentar@bos.rs или на број телефона + 381 60 655 19 01.
Позив за доделу донација за покретање нових идеја и развој организације се реализује у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ који Београдска отворена школа спроводи у партнерству с организацијама цивилног друштва: Новосадска новинарска школа, ЕНЕЦА, Ужички центар за права детета, Нова планска пракса, Сигурне стазе, Млади пољопривредници Србије и међународним партнером, фондацијом Фридрих Еберт (Friedrich Ebert Stiftung). Пројекат је подржан од стране Делегације Европске уније у Србији и биће реализован у периоду од 2023. до 2026. године.