ДОНАЦИЈЕ ЗА ЈАВНО ЗАГОВАРАЊЕ И УЧЕШЋЕ ГРАЂАНА

Београдска отворена школа расписује Позив за доделу донација за јавно заговарање и учешће грађана, који је намењен организацијама цивилног друштва. Позив је део пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ усмереног на оснаживање процеса приступања Србије Европској унији кроз креирање подстицајног окружења за цивилно друштво и активно учешће актера ван система јавне управе у процесима доношења одлука.

КО МОЖЕ ДА СЕ ПРИЈАВИ?

Подршка је намењена организацијама цивилног друштва (ОЦД) које су регистроване као удружења, фондације или задужбине, у складу са важећим Законом о удружењима или Законом о задужбинама и фондацијама. ОЦД могу предлагати пројекте самостално (као носилац пројекта) или у партнерству (било као носилац пројекта или као партнер на пројекту).

ШТА ПОДРАЗУМЕВА ЈАВНО ЗАГОВАРАЊЕ И УЧЕШЋЕ ГРАЂАНА?

ОЦД могу добити подршку за реализацију активности којима се оснажује улога цивилног друштва кроз процес јавног заговарања, чиме се доприноси јачању демократског друштва и оснажују капацитети организација цивилног друштва, које у реализацији својих активности активно укључују грађане.

Неопходно је да предложене активности буду усмерене на укључивање грађана и других заинтересованих страна у процес унапређења јавних политика и прописа, или побољшавање пракси у креирању и сповођењу јавних политика и начина комуникације јавних власти са грађанима, а у складу са вредностима и циљевима у процесу приступања Србије ЕУ.

ОЦД могу да кандидују предлоге пројеката у оквиру следећих тематских области: 

  • Подршка демократском развоју;
  • Унапређење, заштита и промоција људских права;
  • Развој локалне заједнице;
  • Заштита и унапређење животне средине и климатске промене; 
  • Унапређење запошљивости;
  • Јавне политике усмерене ка младима;
  • Социјална укљученост осетљивих група;
  • Друге области од значаја за заједницу, а у којима се остварују циљеви и очекивани резултати овог Програма.

Подстичемо организације да, поред ових тематских области, кандидују предлоге пројеката из следећих области, које су препознате као недовољно развијене:

  • пољопривреда и рурални развој;
  • права потрошача;
  • политика конкуренције;
  • урбане и транспортне политике;
  • безбедност хране, рибарство и развој туризма.

Организације чије пројектне идеје буду номиноване из недовољно развијених области, добиће афирмативне бодове на основу јасно наведених критеријума за оцењивање пријава.

ШТА ОБУХВАТА ПРОГРАМ ДОДЕЛЕ ДОНАЦИЈА ЗА ЈАВНО ЗАГОВАРАЊЕ И УЧЕШЋЕ ГРАЂАНА?

Организације цивилног друштва могу да конкуришу за финансијску подршку у вредности од 350.000,00 до 3.500.000,00 рсд. Пројекат може трајати најмање шест, а највише десет месеци (у зависности од износа донације за коју се конкурише).

У оквиру овог позива биће подржана најмање 20 пројеката организација цивилног друштва у 2024. години.

Осим финансијске подршке, организације ће имати потребну менторску и експертску подршку за реализацију пројеката. 

КАКО СЕ ДОСТАВЉАЈУ ПРИЈАВЕ?

Пријава предлога пројеката за донације за јавно заговарање и учешће грађана се реализује искључиво електронским путем преко онлајн формулара који је доступан ОВДЕ уз достављање следеће документације, коју можете преузети на овом линку.

Анекс 1: Пријавни формулар

Анекс 2: Изјава носиоца пројекта

*Све потребне информације о овом позиву можете наћи у Смерницама које се налазе на овом линку.

ВИШЕ ИНФОРМАЦИЈА

Онлајн инфо сесија ће се одржати у уторак, 13. августа у 13 часова. Инфо сесији можете приступити путем овог линка.

Све заинтересоване организације могу добити додатна појашњења у вези овог позива и процеса подношења предлога пројеката електронски путем и то слањем имејла на адресу euresurscentar@bos.rs или на број телефона + 381 60 655 19 01.

Позив за доделу донација за јавно заговарање и учешће грађана се реализује у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ који Београдска отворена школа спроводи у партнерству с организацијама цивилног друштва: Новосадска новинарска школа, ENECA, Ужички центар за права детета, Нова планска пракса, Сигурне стазе, Млади пољопривредници Србије и међународним партнером, фондацијом Фридрих Еберт (Friedrich Ebert Stiftung). Пројекат је подржан од стране Делегације Европске уније у Србији и биће реализован у периоду од 2023. до 2026. године.