Јуче је у Београду свечано обележен почетак петог циклуса програма подршке организацијама цивилног друштва које се баве заштитом животне средине, у оквиру програма ЕКО-СИСТЕМ, који спроводе Млади истраживачи Србије (МИС), уз подршку Шведске преко Шведске агенције за међународни развој и сарадњу (Сида).
На церемонији потписивања уговора, најављено је спровођење 15 нових пројеката, које ће реализовати организације цивилног друштва из различитих делова Србије - самостално, у партнерству или кроз мреже. Уговоре је уручила извршна директорка Младих истраживача Србије, Тања Петровић, а овом приликом истакнута је и важност континуитета у подршци организацијама које својим радом доприносе очувању природе и унапређењу квалитета живота у локалним заједницама.
„Очување биодиверзитета и заштита природе чине наше главне теме скоро 50 година. Ипак, и даље се суочавамо са дубоким неразумевањем – и глобално и у Србији – колико су квалитет живота, здравље и опстанак људи директно повезани са стањем у природи. Зато је важно да подржимо организације цивилног друштва које свакодневно раде на терену, освешћују, покрећу заједнице и покрећу конкретне промене. Без њихове енергије, знања и присуства у локалним срединама, наши напори да зауставимо губитак биодиверзитета и одговоримо на климатске промене једноставно не би били могући“ истакла је Тања Петровић.
Током церемоније, представници организација представили су теме и активности којима ће се бавити – од рада у заштићеним подручјима природе, преко едукације и укључивања грађана у процесе доношења одлука, до иницијатива које јачају партнерства између цивилног и јавног сектора. Посебан акценат стављен је на размену знања, међусобну сарадњу организација и прилика за њихово умрежавање.
Кроз програме који ће се реализовати широм Србије биће отворена бројна питања – од препрека за учешће јавности у доношењу одлука, преко важности транспарентног рада јавних институција, до оснаживања улоге жена у управљању животном средином и већег укључивања младих.
Без ширења свести о стању животне средине и успостављања функционалног система који се заснива на сарадњи, транспарентности и активном учешћу грађана – нема основе за добро управљање животном средином. Управо зато, предстојећи циклус ЕКО-СИСТЕМ програма представља прилику да се кроз заједнички рад цивилног друштва и институција отворе нова питања, тестирају решења и направи корак напред ка здравој животној средини И одрживијем друштву.
Више о ЕКО-СИСТЕМ програму подршке цивилном друштву за заштиту животне средине можете пронаћи на web страници програма.


