АКТУЕЛНОСТИ
02.06.2025.
На завршној свечаности у Чајетини представљени резултати пројекта Зелена иницијатива у локалној заједници

У народној библиотеци у Чајетини, 30. маја, одржана је завршна свечаност у пројекту Зелена иницијатива за локалну заједницу, који се претходних годину дана спроводио у Чајетини и Ужицу. Присутнима су представљени резултати пројекта, који су, као део програма Фонд за локални одрживи развој, реализовале организација Златиборски круг из Чајетине и Удружење наставника „Опстанак“ из Ужица, у сарадњи са јединицама локалне самоуправе Чајетина и Ужице.
Основни делови пројекта су били јавно заговарање за имплементацију циљева одрживог развојау јавне политике, увођење иновативних решења за ублажавање негативних последица климатских промена и едукативни програм за ученике старијих разреда основних школа у Ужицу и Чајетини.
У оквиру јавног заговарања, у Ужицу и Чајетини су реализована два округла стола и два јавна предавања о интеграцији циљева одрживог развоја у локална стратешка документа, одржан је низ састанака са представницима локалне самоуправе и извршена је анализа претходних ЛЕАП-а у Чајетини и Ужицу (који су истекли 2016. и 2017. године) са фокусом на просторно планирање и биодиверзитет. Анализа је постављена на линку.
Златиборски круг је осмислио и предао Општинској управи Захтев за израду Програма заштите животне средине.
У оквиру увођења иновативних решења за ублажавање негативних последица климатских промена, у Чајетини и на Златибору је извршено озелењавање два аутобуска стајалишта, постављањем цветних инсталација као и постављање соларних панела и пуњача за мобилне телефоне. Расписани су ликовни и литерарни конкурс за ученике старијих разреда ужичких и чајетинских основних школа, за најбоље иновативне идеје за смањење негативних утицаја климатских промена на животну средину.
У оквиру едукативног дела пројекта реализован је програм обуке кроз три полудневне радионице за ученике старијих разреда основних школа у Ужицу и Чајетини, а након тога и практичан рад, кроз две радионице мерења угљеничног отиска на прометним раскрсницама у ова два места. Водитељке обуке су о свему сачиниле детаљне извештаје.
Део едукативних активности представља реализација волонтерског програма Инклузија на делу, три заједничке радионице чланова еколошке секције ОШ „Димитрије Туцовић“ и корисника Дневног боравка за децу са сметњама у развоју „Зрачак“ у Чајетини, у складу са социјалном инклузијом као једним од циљева одрживог развоја. Златиборски круг је обезбедио водитеље и средства за реализацију овог програма, а сачињени су детаљни извештаји о све три радионице.
У краткој презентацији, присутним представницима локалне самоуправе, образовних институција, јавних предузећа и медија, од којих је било 3 мушкарца и 22 жене, изнете су све планиранеактивности и њихови резултати који су у потпуности остварени. Осим планираних активности, током пројекта су се развиле и додатне активности које су повећале вредност и видљивост пројекта, као што је представљање пројекта на Националној радионици за наставнике у оквиру пројекта Климатски пакет, у Згради Уједињених нација у Београду, 27. маја.
Чланице пројектног тима су поделиле Захвалнице свима који су пружали помоћ и подршку у спровођењу активности, а ученицима из Ужица и Чајетине, ауторима победничких радова на литерарном и ликовном конкурсу, подељене су дипломе и вредне награде.
Представницама Београдске отворене школе, која је била задужена за подршку иницијативама за иновативна решења у области заштите животне средине на локалном нивоу, такође је уручена Захвалница за помоћ у реализацији пројекта.
Чланице пројектног тима су се осврнуле на сарадњу са свим релевантним институцијама и организацијама, пре свега са основним школама „Димитрије Туцовић“ из Чајетине и „Слободан Секулић“ из Ужица, и изразиле задовољство због изузетно успешног пројекта.
Пројекат Зелена иницијатива за локалну заједницу се реализује као део програма Фонд за одрживи локални развој који се спроводи у оквиру Платформе за општедруштвени дијалог „Одрживи развој за све” која је успостављена уз подршку влада Швајцарске и Немачке, а имплементира се од стране Деутсцхе Геселлсцхафт фüр Интернатионале Зусамменарбеит (ГИЗ) ГмбХ у оквиру пројекта „Реформа јавних финансија - Агенда 2030”. Фондом непосредно руководи Београдска отворена школа (БОШ), као један од партнера на Платформи, задужена за подршку иницијативама за иновативна решења у области заштите животне средине на локалном нивоу. Додатна подршка Фонду пружа се у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији” који се реализује уз подршку Европске уније у Србији.