АКТУЕЛНОСТИ
28.10.2024.
Додељене годишње награде „Покретачи промена“
Београдска отворена школа (БОШ) доделила је, шести пут заредом, годишње награде „Покретачи промена“. БОШ је препознао и именовао грађане, неформалне групе и организације цивилног друштва, оне који су били спремни на истрајност, труд и храброст како би животи свих нас били бољи.
У категорији „Сарадњом до промене“, награђена је организација која је остварила успешну сарадњу са јавним властима и допринела унапређењу јавних политика. Овогодишњи победник, Удружење за добробит и заштиту животиња „Пет Мондо“, заслужно је за дизајнирање ПинПет апликације за мобилни телефон која помаже у налажењу изгубљених кућних љубимаца. Путем апликације, ЈКП Зоохигијена информише грађане о нађеним љубимцима који су привремено склоњени у њихово прихватилиште. За мање од четири недеље, чак 15 љубимаца успешно је враћено својим власницима.
Они чија је порука успела да допре до великог броја грађана, мотивише их и обезбеди подршку, награђују се у категорији „Први глас грађана“. Тражећи решење за два глобална проблема – глад и еколошки отпад, „Банка хране Војводина“ покренула је иницијативу да се смањи бацање хране и истовремено помогне социјално угроженима. Организују прикупљање прехрамбених производа од великих компанија и других донатора. Пакети помоћи се дистрибуирају социјално угроженом становништву путем локалних удружења, Црвеног крста и центара за слоцијални рад широм Србије.
Награда у категорији „Поход на активизам“ за 2024. годину иде у Ниш, неформалној групи „Инклузив-НИ“, која је покренула иницијативу за отварање првог инклузивног клуба за младе на југу Србије. Нажалост, у Нишу, нити на југу Србије, таквог места није било раније. Млади са аутизмом и другим развојним потешкоћама, по завршетку формалног школовања углавном остају без системске подршке и њихове социјалне активности се ту најчешће завршавају.
„Покретач промена“ за 2024. годину је Мијодраг Богићевић, који ради у Центру за палијативно збрињавање „BELhospice“. Као први социјални радник у области палијативног збрињавања у Србији, покренуо је волонтерски програм у тој области и координисао рад мултидисциплинарног тима. Поред непосредног рада са неизлечиво оболелим онколошким пацијентима и њиховим породицама, развио је први програм подршке оболелим особама и члановима њихових породица, који укључује практичну помоћ, социјалну и психолошку подршку, духовни аспект збрињавања, као и подршку у периоду туговања за чланове породица, посебно деце и младих. Мијодраг Богићевић је директно заслужан за члан 85. Закона о здравственој заштити, којим су као корисници палијативног збрињавања препозната деца, млади и особе млађе од 65 година.
Награде су додељене у оквиру „Моve.Link.Engage“ конференције, коју БОШ традиционално организује. Овогодишњи догађај, под називом „Да ли хватамо исти воз?“ бавио се темом ефективног укључивања грађана, организација цивилног друштва и других заинтересованих страна у процесе доношења одлука. Од 2015. године до данас, конференција подстиче отворене дискусије и окупља стручњаке из цивилног, јавног и пословног сектора, представнике националних, регионалних и ЕУ институција, локалне покретаче промена, академску заједницу, као и све активне грађане.
Ове године, догађај је организован у оквиру пројеката „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији” и „Цивилно друштво за унапређење приступања Србије Европској унији – Europe ASAP“.