АКТУЕЛНОСТИ

23.05.2024.

МЛАДИ ИСТРАЖИВАЧИ СРБИЈЕ ДОДЕЛИЛИ ПРИЗНАЊЕ „ВОЛОНТЕРИ ПРИРОДИ ПО МЕРИ“

Поводом Међународног дана биодиверзитета, Млади истраживачи Србије (МИС) су у оквиру пројекта „Заједно за животну средину”, који финансира Америчка агенција за међународни развој (USAID) а спроводи Београдска отворена школа (БОШ), доделили признање „Волонтери природи по мери“ волонтеру Зорану Савковићу, из Александровца за дугогодишњи и предан волонтерски допринос на пољу заштите природе. 

Добитник овогодишњег признања Зоран Савковић је неуморан чувар природе свог краја. Зоранов волонтерски рад је усмерен ка Александровачкој жупи, планинама Копаоник и Гоч. У жупским селима, успео је да мотивише институције и локалну заједницу да предузму конкретне кораке, као што је уклањање дивље депоније у селу Грчак. Зоран је покренуо иницијативу против испуштања опасних материја у Трнавачку реку, водио је акцију за забрану рада постројења за производњу асфалта у селу Новаци, борио се против изградње каменолома на локалитету Рађевице и иницирао ревитализацију тог локалитета. Његов волонтерски рад и активности усмерене на заштиту природе и побољшање квалитета живота људи препознати су у локалној заједници, а и шире. Зоран је узор, вођа и покретач промена у борби за очување природе. Кроз свој досадашњи рад и посвећеност, успео је да мотивише и инспирише људе различитих генерација, нарочито младе, да се активно укључе и делују на очувању природе. 

„Веома сам почаствован овим признањем. Моја највећа сатисфакција јесте рад на терену и могућност да своја знања пренесем даље, посебно млађим генерацијама. Желим да својим личним примером и постигнутим резултатима покренем и друге да активно учествују и да им помогнем да превазиђу препреке када је у питању очување природе. Награда ми је и подстицај да још боље радим, на ширењу свести о еколошким питањима и значају очувања природе, нарочито међу децом” рекао је Зоран Савковић. 

„Ова награда има за циљ да промовише значај укључивања волонтера у активности заштите природе, да подстакне иницијативе појединаца и организованих група, као и да истакне вредности волонтерског рада. Настојимо да стимулишемо грађане да се укључе у очување биодиверзитета и процесе доношења одлука, као и да сарађују са управљачима заштићених подручја у жељи да проширимо заједницу оних са којима делимо визију и страст ка очувању природе”, изјавила је Тања Петровић, извршна директорка Младих истраживача Србије. 

Пројекат „Заједно за животну средину”, који финасира који финансира Америчка агенција за међународни развој (USAID) а спроводи Београдска отворена школа (БОШ), ради на унапређењу заштите животне средине и биодиверзитета у Србији. Остали партнери на пројекту су Млади истраживачи Србије, удружење ENECA, Међународна унија за заштиту природе (IUCN), међународна организација The Nature Conservanc и Америчка привредна комора у Србији (AmCham). 

Извор: Млади истраживачи Србије