АКТУЕЛНОСТИ

21.05.2024.

ЕУРЦ у Новом Пазару: Подржане неформалне групе и промовисане могућности пројекта

Представницима цивилног сектора у Новом Пазару представљене су могућности које ће имати кроз пројекат „ЕУ ресурс центар за цивилно друштво у Србији“. У фокусу је био конкурс за пружање подршке неформалним групама у оквиру којег ће бити подржано 80 најбољих пројектних идеја од више од 400 пристиглих пријава, али и предствљање свих програма #ЕУРЦ до краја 2026. године.

Током инфо-сесије, представљени су финансијска подршка и програми јачања интерних капацитета кроз тренинге и индивидуална менторства. Представници цивилног сектора (али и медија) су показали велико интересовање јер је тема била управо - потребе и изазови у локалним заједницама и срединама.  Представник Делегације Европске Уније у Србији Екмел Чизмечиоглу је истакавши важност децентрализације активности, похвалио пројекат који је на најбољи начин испунио ту мисију. 

„ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији је одличан пример децентрализације у пракси. Видимо како ради на неколико нивоа – прво на националном, затим кроз регионални центар у Ужицу покрива овај део Србије и на крају кроз посредничку организацију Светионик у Новом Пазару ради са неформалним групама. На овај начин је подршка дошла до оних којима је и намењена – а то су људи који се залажу за промене у својој заједници. Видели смо одличне и разновсне иницијативе, али на крају је свима нама најважније да оне и заживе и донесу промене на боље“, истакао је Екмел Чизмечиоглу изразивши задовољство што види много заинтересованих младих људи који су активни у локалној заједници.

Одржана је и свечана церемонија потписивања уговора о подршци пројеката неформалних група са посредничком организацијом Светионик из Новог Пазара. Ти пројекти започели су у мају и баве се разноврсним темама као што су промоција жена у спорту/фудбалу, друштвени развој, борба против дискриминације, повећање дигиталних компетенција за старије особе, заштита деце и многим другим питањима која покривају више од 50 локалних заједница.

Милорад Бјелетић, извршни директор Београдске отворене школе која спроводи пројекарт ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији са партнерима а уз подршку Европске уније, подсетио је да према нашим законима неформалне групе могу да иницирају и спроводе промене у друштву. 

Милена Мутавџић из ОЦД Реакт је истакла предности менторских програма Београдске отворене школе и значај програма децентрализације подршке цивилном друштву широм Србије. Представник неформалне групе Дамир Бец́ирбашић представио је иницијативу Заштитимо пријепољске реке и затражио додатну подршку у кампањи заговарања против хидроелектрана и дијалогу са властима.

Догађај у Новом Пазару је окупио више од 60 учесника, углавном младих, који су били отворени да поделе своја гледишта о подршци ЕУ, ставовима и сугестијама за усмеравање цивилног друштва у Србији.