АКТУЕЛНОСТИ

20.05.2024.

УЖИЧКИ ЦЕНТАР ЗА ПРАВА ДЕТЕТА ДОБИТНИК ЈЕ ПРИЗНАЊА “СЕЋАЊЕ НА ХИЛДУ ДАЈЧ”

Ужички центар за права детета добитник је признања “Сећање на Хилду Дајч” које се додељује за  исказану личну и грађанску одговорност, друштвену свест, посвећеност, солидарност и хуманост, идентификацију проблема и покретање акције.

У  Универзитетској библиотеци у Београду, 7. маја 2024. додељена су признања лауреатима: Јеврејској дигиталној библиотеци, Марији Васић, Културанова и Ужичком центру за права детета – УЦПД у присуству окупљених грађана, представника јеврејске заједнице, Министарства спољних послова Републике Србије, делегације Републике Србије у International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA, дипломатског кора, ученика и професора XIV Београдске гимназије.

Отварајући свечани догађај, Мишко Станишић директор Terraforming NGO, захвалио свима који су допринели сећању на Хилду Дајч и свих 6500 Јевреја убијених на Старом Сајмишту, 6 милиона жртава Холокауста и свих других жртава нацистичких и фашистичких злочина. Указао је на пораст антисемитизма у целом свету, и потребу да се ради на јачању капацитета и знања о антисемитизму, које је још увек недовољно „јер још увек немамо адекватне едуктивне програме како за младе, тако и за професионалце, какви су новинари, музејски радници, наставници, полиција, судство и друге.“

Обратили су се Јахел Вилан амбасадор Израела, Аника Бен Давид амбасадорка Шведске, Пјер Кошар амбасадор Француске, Кристофер Р. Хил амбасадор САД, Едвард Фергусон амбасадор Велике Британије и Карстен Мајер Вифхаузен, отправник послова Немачке амбасаде. Појединци и организације представиле су пројекте за које су номиновани, док су ученици и професори XIV Београдске гимназије презентовали своје радове о Хилди Дајч.

При додели признања, директорка програма УЦПД Јелена Жунић Цицварић, истакла је да већ четврт века Ужички центар за права детета ради на заштити и унапређењу права детета у складу са Конвенцијом о правима детета, где је окосница рада борба против ксенофобије, расизма, дискриминације и нетолеранције.

Указала је на то да пројекат који је награђен, Извештај о остваривању права детета у образовном систему са посебним усмерењем на децу из осетљивих група садржи Препоруке за доносиоце одлука, уважавајући две битне одговорности и улоге образовно-васпитног система:

–     то је систем је систем у коме права сваког детета треба да буду остварена;

–     то је систем у коме деца треба да стекну знања, вештине, ставове и понашање које подржава демократске вредности и промовише културу толеранције; систем који развија способности код деце да прихвате разлике и разноликост међу људима, идејама, појавама или ситуацијама без осуђивања или дискриминације.

„Управо ове Препоруке, засноване на доказима, могу бити смерница ка стварању бољег друштва. Верујемо у важност грађанског активизма  као кључног елемента у изградњи заједнице која почива на демократским вредностима – без ксенофобије, расизма, дискриминације и нетолеранције. Као организација имамо одговорност да подстичемо све друштвене чиниоце да се ангажују у активностима које подржавају инклузивност и интеркултуралност. Позивамо на одговорност и  охрабрујемо да користе свој глас и утицај како би променили своје заједнице на боље.“

Извештај о остваривању права детета у образовном систему са посебним усмерењем на децу из осетљивих група реализован је уз подршку Дечје фондације Песталоци.

Извор: Регионални ЕУ Ресурс центар у Ужицу