АКТУЕЛНОСТИ

24.04.2024.

ОДРЖАН ЧЕТВРТИ ТРЕНИНГ ЕУРЦ „ФИНАНСИЈСКA ОДРЖИВОСТ ЗА ОЦД“

Прошле недеље у Београду уживо је одржан четврти тренинг „Финансијске одрживости за организације цивилног друштва“.

Циљеви тренинга били су да се учесницима приближе прилике за одрживо финансирање, тако да буду у стању да разумеју њихов значај и препознају прилике, да се упознају са основним принципима, алатима и техникама прикупљања средстава и да се оспособе да исте користе у свом даљем раду.

Важно је да нам извори финансирања буду диверзификовани, управо да не бисмо зависили од једне опције. Донатори мењају стратегије, имају захтеве за иновацијама који се не слажу увек са нашим виђењем најбољег решења за дати проблем. Када бисмо рачунали само на једну или две опције финасирања постојање и функционисање наше оргнаизације не би било стабилно. Зато је пожељније да нам се финансије састоје из широког спектра извора.

Флексибилни су они извори за које немамо рестрикције у начину трошења. Грантови су најчешће програмског типа и подразумевају детаљно планиране буџете који се морају трошити према задатим правилима. Флексибилност је минимална. Због тога је важно да имамо макар један извор који нам омогућава флексибилност, а то може бити нека доходована активност, институционални грант или приватна донација за општи рад организације.

Флексибилни и сопствени извори доносе и једну велику нефинансијску добробит за организацију, а то је потпуна независност у раду.

Учесници тренинга били су представници 21 организације које су подржане финансијски у оквиру позива за Донације за јавно заговарање и учешће грађана: „Кареја“ из Панчева, „Дугина искра“ из Београда, „Грађански преокрет“ из Зрењанина , „Карловачки виногради“ из Сремских Карловаца, „ЦЕМА“ из Чачка, „МДРИ-С“ из Београда, „Локална фондација Ни“ из Ниша, „Форум жена Пријепоља“ из Пријепоља, „Краљевачки развојни центар“ из Краљева, „Бази Мили“ из Лајковца, „Друштво за развој креативности“ из Алексинца, „Санџачки одбор за заштиту људских права и слобода“ из Новог Пазара, „Ужички центар за људска права и демократију“ из Ужица, „Тим 42“ из Лесковца, „СПОС“ из Београда, „Мрежа за сајбер безбедност“ из Београда, „Ромско студентско удружење“ из Ниша, „Ево рука“ из Београда, „Покрет Мери“ из Београда, „Локални одговор“ из Ваљева , и „Институт за урбане политике“ из Београда.

И овога пута, тренинг је водила Тања Бјелановић, експерткиња и консултант са преко двадесет година професионалног искуства у додели донација, прикупљању средстава, одржавању тренинга и обука на изградњи интерних капацитета.

ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији настоји да помаже раст и развој организација цивилног друштва и неформалних група кроз унапређење њихових капацитета – тренинге и програме менторства.

 

Марија Миленковић

Асистенткиња на пројектима