АКТУЕЛНОСТИ

23.10.2023.

УПОЗНАЈТЕ ПОКРЕТАЧЕ ПРОМЕНА ЗА 2023. ГОДИНУ

Београдска отворена школа доделила је, пету годину заредом, награде најбољим покретачима промена у текућој години. Ово признање додељује се грађанима, организацијама цивилног друштва и неформалним групама који својим залагањем утичу на животе суграђана, доприносећи развоју локалне заједнице.

Као и до сада, награда је додељена у четири познате категорије. Из велике конкуренције, издвојени су следећи награђени: 

САРАДЊОМ ДО ПРОМЕНЕ
Новосадска бициклистичка иницијатива

Награда у овој категорији додељује се организацијама цивилног друштва које су оствариле успешну сарадњу са јавним властима и допринеле унапређењу јавних политика.  Као пример најуспешније кампање у сарадњи са доносиоцима одлука, награђена је организација Новосадска бициклистичка иницијатива.

Иницијатива „Мапирање проблема на бициклистичкој инфраструктури у Новом Саду“ је покренута 2014. године и представља низ активности удружења у које су укључени волонтери, али и шира бициклистичка заједница, односно грађани и грађанке Новог Сада. Успех ове иницијативе се огледа у успостављеној квалитетној сарадњи између удружења и локалних градских институција, која доприноси унапређењу и побољшању квалитета живота грађана Новог Сада, стања у саобраћају и смањењу загађења у граду, које је изазвано моторним саобраћајем.

Захваљујући овој иницијативи, Град Нови Сад је у протеклих 5 година извршио радове на санацији 20 километара бициклистичких стаза, као и на изградњи 30 нових километара бициклистичких стаза, чиме је унапређена безбедност бициклиста. Овом сарадњом је унапређен бициклистички саобраћај што потврђују и бројке - 2017. је Нови Сад имао око 9% бициклиста у саобраћају, док данас тај проценат износи око 12%.

 

ПРВИ ГЛАС ГРАЂАНА
Удружење грађанки FemPlatz

Награда Први глас грађана намењена је организацији цивилног друштва која је кроз своје активности допрла до великог броја грађана и обезбедила њихову подршку. Грађани су постали носиоци поруке кампање и заједничким напорима су постигнути видљиви резултати.

Кампања #СтопФемициду – Која је следећа? покренута је са идејом информисања и мобилизације шире заједнице како би се пружила подршка у борби против фемицида. ФемПлатз је покренуо кампању која је подразумевала информисање и заговарање успостављања независног тела за борбу против фемицида (Фемициде wатцх) и предузимање корака за спречавање и процесуирање фемицида. Кампања сензибилизације јавности укључила је објављивање више од 100 постова на друштвеним мрежама (реацх око 250.000), преко 100 медијских наступа и интервјуа како би се информисала јавност. Објављена је серија текстова о спречавању фемицида, урађена видео анимација и објављено 16 билборда у Београду. Током кампање постављена је #СтопФемицид застава на зграде УН, Повереника за заштиту равноправности, Заштитника грађана, Куће људских права и демократије. Поред тога, ФемПлатз је упутио апел за успостављање Фемициде wатцх-а свим народним посланицима и посланицама и одржала састанке са послничким групама којима је представљен модел за успостављање овог тела, за шта је обезбедила подршку Повереника за заштиту равноправности и Заштитника грађана. Креирана је онлајн мапа фемицида са информацијама о 140 случајева фемицида од 2020. године и установљена неформална коалиција Заједно против фемицида, коју чини 17 организација цивилног друштва и колектива.

Иако захтеви заговарачке кампање још нису испуњени, организација FemPlatz је покренула грађанке и грађане да буду подршка у процесу заговарања и да се придруже захтевима за спречавање фемицида, упуте дописе релевантним институцијама и на тај начин покажу да решавање овог питања има широку подршку.

 

ПОХОД НА АКТИВИЗАМ
Млавска војска

Поход на активизам представља успешну активистичку иницијативу која је кроз решавање локалног, регионалног или националног проблема од јавног значаја успешно активирала велики број грађана. Ова награда намењена је неформалним групама које су успешно спровеле ту иницијативу уз подршку шире групе грађана. 

Иницијатива „Не дамо Млаву“  је покренута због забринутости грађана због чудне боје реке Млаве. Активисти су контактирали научнике и утврђено је да се ради о загађењу цијанобактеријом. До овога је дошло због ниског водостаја, суше и слабе проточности Млаве због бране у њеном горњем току, Рибарској клисури. Путем захтева за приступ информацијама од јавног значаја грађани су сазнали да Општина није ни радила анализу квалитета воде у сезони купања. Грађани су се окупили на четири грађанска збора на реци Млави, када су потписиване пријаве Инспекцији за ванредни инспекцијски надзор због непоступања предузећа које управља минихидроелектраном по инспекцијском налогу.

Као резултат ових активности, послат је захтев Општини да уврсти у буџет хидролошку анализу воде, тромесечно и месечно у току сезоне, што је Општина и уврстила у свој буџет.

 

ПОКРЕТАЧ/ИЦА ПРОМЕНА
Александра Пауновић

У оквиру ове категорије, награђују се појединци који су, борећи се за заједнички интерес, храбро искорачили из оквира уобичајених очекивања и доказали колика је снага појединца.

Александра Пауновић, вршњачка едукаторка у организацији Окулар из Ћићевца, ове године је изненада оболела од акутне лимфобласне леукемије. На крају њеног лечења, биће потребна трансплатација коштане сржи, тј. матичних ћелија. Александра се из болнице, где је на терапији, повезала са удружењем Леука и Заводом за трансфузију и спровела иницијативу и кампању за Упис у регистрар добровољних давалаца матичних ћелија. Позвала је јавност да се упишу у овај регистар, јер ће тако помоћи њој или некоме другом. Иницијатива је била врло успешна и за један дан се у Ћићевцу 95 људи уписало у регистар давалаца матичних ћелија, што значи да је 95 грађана и грађанки овог малог места одлучило да некада у будућности некоме спаси живот.